window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-TME3E7X4M7'); (function(w, d, s, l, i) { w[l] = w[l] || []; w[l].push({ 'gtm.start': new Date().getTime(), event: 'gtm.js' }); var f = d.getElementsByTagName(s)[0], j = d.createElement(s), dl = l != 'dataLayer' ? '&l=' + l : ''; j.defer = true; j.src = 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id=' + i + dl; f.parentNode.insertBefore(j, f); })(window, document, 'script', 'dataLayer', 'GTM-NXTRP8H');
Jak wysoko wznoszą się samoloty pasażerskie?

Jeśli podróżowałeś samolotem pasażerskim dowolnej linii lotniczej z pewnością zdarzyło Ci się usłyszeć wypowiedź pilota dobiegającą zza ściany. Często informacje dotyczą pogody, czasu przybycia na lotnisko docelowe lub kraju nad którym aktualnie znajduje się samolot. Czy jednak zwróciłeś uwagę na wysokość nad jaką wznosi się samolot pasażerski?

Piloci często podają wysokość w stopach jednak w bardzo łatwy sposób możemy dokonać konwersji takiej jednostki. Najłatwiej przyjąć, że jeden kilometr wynosi w przybliżeniu około 3300 stóp a 1000 stóp to 300 metrów. Jeśli dokonamy odpowiednich obliczeń szybko okaże się, że samoloty pasażerskie podróżują na wysokości 10-14 kilometrów nad poziomem morza, jednak nigdy nie przekraczają tej granicy.

Dlaczego jednak jest to akurat taka wysokość? Dlaczego nie jest ona niższa, może w takim przypadku byłoby większe prawdopodobieństwo przeżycia pasażerów w razie awarii? Jedną z głównych kwestii jest hałas. Samolot odrzutowy, nawet ten pasażerski generuje ogromny hałas. Jednak nie jest to kluczowy problem. Okazuje się, że największym kłopotem a jednocześnie zmorą wielu pilotów oraz przyczyną częstych awarii są ptaki. W przypadku dostania się do silnika samolotu mogą doprowadzić nawet do jego wybuchu a w rezultacie tragedii. Dlaczego jednak samolot wznosi się na wysokość kilkunastu tysięcy kilometrów, przecież na takich wysokościach ptaki raczej nie występują? W tym przypadku ogromne znaczenie ma czas w jakim samolot jest w stanie pokonać określoną trasę a co za tym idzie ekologia. Im wyżej znajduje się on od powierzchni ziemi tym szybciej porusza się względem ruchu powierzchniowego.

Sprawdź już dzisiaj czy uda Ci się wspiąć do określonego pułapu wysokości korzystając z naszego symulatora lotów Boeing 737-800.